Wczytuję dane...

Jemioła

Jemioła

       

       "...tu gdzie z dębu jemioła migotliwa

        silnie złoci się, gdy dnia przybywa,

        tu mój dom, w nim kos mój gwiżdże, drze się

        jakby był w wesołym lesie..."

                 Konstanty Idelfons Gałczyński 

.

.

 


                         JEMIOŁA POSPOLITA (viscum album) JEMIOŁA JODŁOWA (viscum abietis) JEMIOŁA ROZPIERZCHŁA                                                  (viscum laxum) Starzęśla, Jimieli, Omeli, Imeły, Imieli

.

.

                                               MAGIA I SYMBOLIKA JEMIOŁY.                                                        

Od wieków była symbolem mądrości, odrodzenia, nieśmiertelności i płodności i uważana za Świętą roślinę .Według wierzeń celtyckich owoc jemioły reprezentował boskie nasienie. Pod jemiołą od zawsze i w wielu kulturach i regionach świata stawały młode panny, które oczekiwały licznego potomstwa.

Szczególnie czczona przez Druidów i Słowian zwłaszcza ta która rosła na dębie. Ścinano ją złotym sierpem, pod drzewem zaś rozścielano białą płachtę, aby ścięta nie dotykała ziemi, gdyż wtedy traciła swą moc. Najpotężniejsze działanie przypisywane tej ściętej w przesilenie zimowe 21-22 grudnia. Jemioła ma chronić domostwa przed uderzeniami piorunów i złymi duchami. "Jemiołę głogową lub jabłonną do kolebek dzieciom kładę, aby strachy do nich nie przychodziły" ( Marcin Siennik)

W krajach skandynawskich była symbolem pokoju, bogactwa i zgody. Nazywano ją również " drzewem krzyżowym " i wierzono, że krzyż Jezusa był zrobiony z jemioły, dlatego Bóg przemienił ją potem za karę w pasozytniczy krzew. 

Dla Magów, Szamanów, Wiedźminów i Kapłanów to od wieków do dziś dnia Święte ziele i potężny talizman. Celtowie pili ją jako odtrutkę i używali jako afrodyzjak, leczyli nią bezpłodność. 

- Jemiołę obłamujemy ręką lub ścinamy sierpem albo obuchem od siekiery nigdy ostrzem. Nie rzucamy jej na ziemię.  

- Nie można odmówić pocałunku pod jemiołą, bowiem za karę grozi nam staropanieństwo lub nieszczęście w miłości do końca życia. 

- Jemiołę zawsze wieszamy,  nie wstawiamy jej do wazonu. 

- Jemioła powieszona nad drzwiami, chroni nasz dom przed nieproszonymi gośćmi, nieprzyjaciółmi, złymi mocami i złodziejami. 

- Jemioła powieszona w kuchni nad kuchenką, piecem lub kominkiem ochroni nas przed pożarami i piorunami. 

- Jemioła powieszona w jadalni nad stołem przyniesie szczęście i dostatek dla domowników. 

- Różdżka wykonana z jemioły posiada moc odnajdowania w ziemi skarbów, w szczególności złota. 

- Życzenia składane pod jemiołą, pod warunkiem, że wyszły ze szczerego serca spełnią się, a jeśli chcemy się z kimś pogodzić lub przeprosić i zrobimy to pod jemiołą zawarta zgoda będzie trwała i niezniszczalna.  

.

.

WŁAŚCIWOŚCI I WSKAZANIA 

Gatunek z rodziny sandałowców (SANTALACAE). Krzewinka zimnozielona o kształcie kulistym, osiąga 1 metr średnicy, łodyga zielona, niekorowacejąca, rozgałęziająca się pseudodychotomicznie. Roślina dwupienna z jednopłciowymi kwiatami, niezdolna do samzapładniania, kwiaty żółtawe o przyjemnej woni. Owoce białe lub żółte utrzymują się przez całą zimę, z nasionami w środku . Każde nasiono zawiera od jednego do trzech zarodników (poliemrionia). Kleista maź w owocach jemioły zwana jest "nasieniem jemioły" (semen viscum). Wykazuje bardzo duże zróżnicowanie jeśli chodzi o preferencje i gospodarza. Kwitnie od lutego do kwietnia, zasiedla się na drzewach dwudziestoletnich. W Polsce występuje jemioła biała, pospolita i rozpierzchła. Jest półpasożytem z drzew pobiera wodę z solami mineralnymi, resztę związków potrzebnych do życia wytwarza sama. Jej liście zawierają chlorofil i prowadzą aktywną fotosyntezę. Ziele zawiera wiele substancji aktywnych biologicznie , witaminę C i E. Pomaga w leczeniu miażdżycy, problemach z oddychaniem i układem krążenia. Obniża ciśnienie, jest też stosowana w leczeniu raka, wzmacnia pracę trzustki. Działa rozkurczająco, wzmacniająco, wpływa regulująco na przemianę materii. Jest stosowana przy leczeniu padaczki, krwotokach płucnych i przy zbyt obfitych krwawieniach miesiączkowych. Ważna informacja dotycząca stosowania wyciągi alkoholowe i wodne GORĄCE - krwotoki maciczne, miażdżyca, przepuszczalność naczyń krwionośnych, choroby wątroby i woreczka żółciowego, skąpomocz, wyczerpanie nerwowe, skurcze jelitowe, zaburzenia metabolizmu. Wyciągi ZIMNE - nadciśnienie, zapalenie dróg moczowych, dusznica, krwiomocz, krwawienia miesiączkowe, krwawe biegunki, osłabienie serca, choroby zakaźne, nowotwory, nerwice wegetatywne, stany lękowe. W Polsce najczęściej można spotkać ją na drzewach szybko rosnących, jak topola, brzoza, jabłoń, lecz nie gardzi też dębem (i to właśnie ta jest najwyżej ceniona) z drzew iglastych jest spotykana na sosnach. Jemiołę można łączyć ze skrzypem polnym, pokrzywą, jasnotą białą i innymi ziołami. Przypominam jak zwykle kochani przy pozyskiwaniu darów natury, nie niszczymy drzew, odnosimy się z szacunkiem do roślin, nie straszymy zwierząt, zawsze dziękujemy za pozyskane dary i zawsze o nie prosimy. Pamiętajmy, że rośliny też żyją, reagują i czują nasze intencje i zamiary. Pozwalają nam korzystać ze swoich owoców, otaczajmy je za to szacunkiem i miłością. 

.

.

.

                                                                                             SUSZENIE I ZBIÓR 

Jemiołę zbieramy zimą, jest wtedy najcenniejsza, ścinamy obuchem siekiery lub obłamujemy, delikatnie cienkie gałązki ze skórzastymi liśćmi, pozostawiając grubsze. Suszymy w temperaturze nie wyższej niż 25 stopni C. przechowujemy w przewiewnym miejscu. Owoce oraz ziele jemioły możemy również mrozić, nie traci ona na wartości.  

.

.

MACERAT 

2 - 3 łyżki rozdrobnionego ziela zalać szklanką letniej przegotowanej wody na około 8 godzin, odcisnąć i pić 3 - 4 razy dziennie po 100 ml. Dzieci 15 - 20 kg. po 21 - 28 ml., 25 - 30 kg. po 37 - 42 ml., 35 - 40 kg. po 50 - 57 ml. 50 - 57 kg. po 65 ml. 3 - 4 razy dziennie. 

.

.

NAPAR 

2 łyżki suchego ziela zalać 1 szklanką wrzącej wody, parzyć 20 minut. Pić jak macerat. 

.

ODWAR 

Garść ziela zalać szklanką wody i podgrzewać powoli, nie doprowadzając do wrzenia około 5 minut. Stosować do nasiadówek przy stanach zapalnych narządów płciowych.

.

.

SYROP JEMIOŁOWY (sirupus visci)

0,5 szklanki świeżego mielonego ziela (ewentualnie może być suche) zalać 200 ml. przegotowanej wody w temperaturze pokojowej, odstawić na 12 godzin. (Nie dłużej, bo skiśnie) Przecedzić, na każde 100 ml. wyciągu dać 100 ml. miodu, wymieszać. Pić 3 - 4 razy dziennie po 30 ml. 

.

.

NALEWKA JEMIOŁOWA 1 (tinctura visci)

0,5 szklanki suszu zalać 400 ml. wódki 40 - 50 % wytrawiać 14 dni, przefiltrować, zażywać 2 - 3 razy dziennie po 10 - 15 ml. rozpuszczonych w 50 ml. wody. 

.

.

NALEWKA JEMIOŁOWA 2

40 dag. świeżych liści jemioły zalać 1 litrem białego, słodkiego wina. Odstawić na 10 dni, zlać do ciemnej butelki. Stosować 2 razy dziennie przed posiłkiem po 0,5 szklanki. Kurację przeprowadzamy przez 15 dni, stosujemy przy miażdżycy, nadciśnieniu, obfitych miesiączkach. 

 

 

WYCIĄG OLEJOWY (oleum visci) 

0,5 szklanki zmielonego ziela lub suszu zalać 100 ml. oleju o temperaturze pokojowej. wytrawiać 14 dni w ciemnym miejscu. Przefiltrować, zażywać 3 razy dziennie po 1 łyżce. 

.

.

 MAŚĆ Z ZIELA I JAGÓD JEMIOŁY (unguentum visci) 

0,5 szklanki świeżego ziela i owoców (pół na pół) zemleć i zalać 50 ml. oleju o temperaturze pokojowej, wytrawiać 30 dni w ciemnym miejscu. Przefiltrować, wymieszać z maścią linomag lub lanoliną, w proporcji jedna część oleju, jedna część maści. Ucierać w kąpieli wodnej o temperaturze 30 stopni, na końcu dodać 2 łyżki świeżych zmielonych owoców jemioły, wymieszać. Smarować 3 - 4 razy dziennie, poleca się 6 godzinny opatrunek zamknięty. Leczy guzy, choroby dermatologiczne, rany, oparzenia. 

.

MAŚĆ Z OWOCÓW JEMIOŁY 

100 gram owoców jemioły, 35 gram soli fizjologicznej, 15 gram gliceryny, 20 gram linomagu, 30 gram oleju rycynowego. Wszystkie składniki, które dodajemy do owoców jemioły zmieszane razem muszą mieć wagę równą owocom czyli 100 gram. Składniki wraz z owocami, ucieramy w moździerzu, to żmudna i długa praca, możemy ewentualnie użyć blendera z końcówką do miksowania. Ale osobiście uważam, że wszystko co robione ręcznie ma większą moc, ze względu na nasz trud i nasze serce włożone w pracę. Maść działa na wszelkie wrzody, odciski, a nawet guzy rakowe. Maść należy przechowywać w lodówce. 

.

.

MASECZKA Z JEMIOŁY NA WŁOSY I SKÓRĘ 

Garść rozdrobnionych liści jemioły miksujemy z 20 ml. mleka kokosowego. Nakładamy na oczyszczoną twarz, po 15 minutach zmywamy. Tak samo postępujemy z maseczką na włosy, z tym, że tu zamiast mlek używamy oleju rycynowego, zwiększając ilość surowców zależnie od potrzeb. Maseczka na twarz działa oczyszczająco i odżywczo. Maseczka na włosy to doskonała odżywka wzmacniająca.  

.

.

 

Na koniec jeszcze taka historia związana z jemiołą z mitologii skandynawskiej. Baldur najpięknieszy i najszlachetniejszy z Bogów, Bóg wiosny, światła, sprawiedliwości, ukochany przez wszystkich Asów, syn Odina i Friggi, miał proroczy sen iż grozi mu niebezpieczeństwo. Jego matka również miała podobny sen. Poprosił więc ojciec Baldura prastarą Walę o pomoc, a ta oznajmiła iż Baldur zostanie zabity przez własnego brata, ślepego Hodura. Uradzili więc wszyscy, że wszelkie stworzenie na niebie i ziemi, złożą świętą przysięge, iż niczego złego Baldurowi nigdy nie uczynią. A jego matka Frigga skłoniła ogień, wodę, wszelkie zwierzęta oraz wszelkie rośliny, elfy, olbrzymy i ludzi aby trzymały się świętej przysięgi. Od tamtej chwili wszelka broń, którą kierowano przeciw Baldurowi nie trafiała celu. Zły Bóg i wielki intrygant Loki, zdobył informację, że kiedy Friga związywała przysięgę, zapomniała o jemiole. W trakcie zabawy podał on ślepemu Hodurowi łuk, wycelował strzałą z jemioły w Baldura i w ten oto okrutny sposób pozbawił go życia. Matka jego Frigga zapłakała tak rzewnie, że jej łzy zamieniły się w owoce jemioły. A po śmierci Baldura, to właśnie jemioła przejęła jego funkcje i włada zamiast niego od jesieni do wiosny sklepieniem niebieskim i światłem słonecznym. Warto tu również dodać iż podwójne liście jemioły symbolizują gwiazdozbiór bliźniąt.  

UWAGA !!! Jemioła to zioło o bardzo silnym działaniu, dlatego należy ją stosować pod kontrolą lekarza !!! Zachowajmy ostrożność w dawkowaniu - przedawkowanie może wywołać wymioty, drgawki, kolki itp. Nie używajmy bez konsultacji z lekarzem, gdyż w dużych ilościach może być trująca !!!

Pozdrawiam  Elżbieta - Dziewanna. Śmiech

Korzystałam z własnej  wiedzy i zapisków, z książki "Fitoterapia i ziołolecznictwo" Różański oraz strony archeos.pl. i strony herbiness.com. 


/06fc778c5505f7285e98b7466f5dc4b5.png">